تمامی کالاها و خدمات این فروشگاه ، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است .

رزرواسیون هتلهای تاپ

کارگزار تورهای آذربایجان

کلاسهای ارشد جهانگردی

پکیچ جغرافیا و صنعت توریسم

پکیچ ارشد مدیریت جهانگردی

پول و ارز آذربایجان

کشور: جمهوری آذربایجان

پایتخت: باکو
وسعت: 86600 کیلومتر مربع
جمعیت: 10 میلیون نفر سال 2011
زبان رسمی: ترکی
پول رایج: مانات آذربایجان
شهرهای مهم: نخجوان، گنجه، شکی
dome-soveit
نظام مالیاتی و پول و ارز و بانکداری جمهوری آذربایجان

نظام مالیاتی جدید جمهوری آذربایجان از ژانویه سال 2001 میلادی الزام اجرایی پیدا کرده است. این نظام، اکثر قوانین و مقررات گذشته در نظام مالیات را ملغی نمود. بر اساس این نظام مالیاتی شرکت‌ها و نهادهای اقتصادی بر اساس سیستم چند گانه مالیاتی باید نسبت به پرداخت مالیات اقدام نمایند. این نظام علاوه بر داخل کشور در روابط اقتصادی خارجی نیز تسری پیدا کرده است. در اوضاع کنونی فعالیت‌های تجاری چندگانه بین جمهوری آذربایجان و کشورهای گرجستان، آلمان، قزاقستان، نروژ، مولداوی، پاکستان، لهستان، روسیه، ترکیه، اوکراین، انگلستان و ازبکستان امضا شده و مفاد آن اجرا می‌شود.

انواع مالیات در جمهوری آذربایجان

- مالیات بر درآمدهای شخصی

- مالیات بر سود

- مالیات بر ارزش افزوده

- مالیات غیر مستقیم (مالیات واردات)

- مالیات بر دارایی

- مالیات بر زمین

- سیستم مالیات اجمالی

- مالیات حمل و نقل جاده‌ای

- مالیات بر منابع معدنی

توضیح انواع مالیات در جمهوری آذربایجان

- مالیات بر درآمد

شهروندان آذربایجانی باید مالیات مربوط به در آمدی را که در داخل و خارج آذربایجان به دست می آورند، پرداخت نمایند. افراد خارجی نیز موظف هستند بابت درآمدی که از منابع آذربایجان به دست می‌آورند، مالیات پرداخت نمایند. در آمدهای حاصله از منابع کشور منحصر به در آمدهایی است که در زمینه فعالیت های تجاری و منابع سرزمینی آذربایجان به دست می‌آید. درآمد مورد نظر که در این نظام مالیاتی به آن مالیات تعلق می‌گیرد، عبارت است از حقوق، سهام، بهره و امتیازات، برخی درآمدها از جمله درآمد حاصله از ارث از اعضای خانواده، هدایای خانوادگی و نفقه از پرداخت مالیات معاف هستند. نرخ مالیت بر درآمد بر پایه مقیاسی کاهشی استوار است که حداکثر آن 35 درصد می باشد.

-مالیات بر سود

اشخاص حقوقی داخلی و خارجی باید مالیات بر سود فعالیت‌های خود را بپردازند. سود در این نظام مالیات تفاوت بین درآمدها و هزینه‌هاست. مالیات ارگان‌ها و سازمان‌های زیان ده تا 5 سال می تواند به تعویق افتد. خارجیان باید مالیات بر سود فعالیت‌های خود را از زمانی که شروع به فعالیت می کنند، بپردازند. آنها باید این مالیات را از طریق شعبه، نمایندگی، دفتر یا سایر انواع کارگزاری پرداخت کنند. این کارگزاری ها باید واحد ثابت باشند. این واحدها نباید کمتر از 90 روز در طول یک سال فعالیت نمایند. نظام مالیاتی جدید آذربایجان نرخ مالیات بر سود فعالیت‌های اقتصادی را به طور عمومی 37 درصد تعیین کرده است.

-مالیات بر ارزش افزوده

بیشتر واحدهای اقتصادی و بازرگانی نیاز به ثبت در سیستم پرداخت مالیات ارزش افزوده هستند. این مالیات اغلب ماهیانه پرداخت می شود و نرخ آن 18 درصد است. برخی از فعالیت‌های اقتصادی از پرداخت این مالیات معاف هستند که ارائه خدمات مالی، انتقل و جابه جایی نقود، و تضمین‌های داخلی و خارجی، واردات کالاها یا ارائه خدماتی که منابع مالی آن از محل اعتبارات سرمایه‌گذاری شده یا وام از کشورهای خارجی و موسسات مالی بین‌المللی تامین شده باشد، از جمله این فعالیت‌ها هستند. همچنین بر صادرات کالاها مالیات ارزش افزوده تعلق نمی گیرد.

-مالیات بر دارایی

این مالیات برای ساختمان، امکانات و ماشین آلات پرداخت می شود. این مالیات سالی یک بار پرداخت می شود ونرخ آن برای اشخاص حقیقی 0/1 درصد و برای اشخاص حقوقی یک درصد تعیین شده است. مالیت بر وسیله نقلیه نیز که در زمره این مالیات‌هاست، بر اساس حجم موتور وسیله نقلیه محاسبه می شود. این مالیات در هر دو سطح کشوری و شهرداری ها وصول می شود.

- مالیات بر زمین

شهروندان آذربایجان و اشخاص خارجی بابت زمینی که دارند و یا از هر طریقی حق استفاده از آن را به دست آورده‌اند، باید سالیانه مالیات بر زمین بپردازند. نرخ این مالیات بر اساس موقعیت مکانی زمین و نوع استفاده از آن متفاوت است؛ ولی نرخ آن نباید از 6/6 سنت بابت هر متر مربع زمین غیر کشاورزی تجاوز کند. این مالیات‌ها نیز هم در سطح کشوری و هم در سطح شهرداری‌ها قابل وصول است.

- سیستم مالیات اجمالی (مختصر و ساده شده)

موسسات و واحدهای اقتصادی کوچک که برای پرداخت مالیات ارزش افزوده ثبت نمی‌شوند، در قالب این سیستم که نوعی سیستم ساده شده است، به پرداخت مالیات اقدام می‌کنند. این موسسات همچنین از پرداخت مالیات بر سود، دارایی و زمین معاف هستند و در عوض تنها یک نوع مالیات که همان سیستم ساده شده است، پرداخت می نمایند. نرخ این نوع مالیات معادل دو درصد از گردش مالی از گردش مالی حاصل از ارزش کل تولیدات این موسسات است.

- مالیات غیر مستقیم

- این نوع مالیات بر واردات برخی کالاها تعلق می گیرد که در داخل کشور نیز تولید می شوند، الکل و مشروبات الکلی، تنباکو و توتون، محصولات و فرآورده‌های نفتی و بعضی دیگر از کالاها که در داخل تولید می‌شوند، در زمره این کالاها هستند.

- مالیات حمل و نقل جاده‌ای

- این مالیات به افراد خارجی که با وسایل نقلیه موتوری به آذبایجان وارد و یا از آن خارج می‌شوند، تعلق دارد و این افراد باید مالیات بر ترانزیت بپردازند.

- مالیات بر منابع معدنی

در زمینه استخراج نفت و گاز و فلزات معدنی و سایر منابع طبیعی دولت از فعالین در این زمینه مالیات دریاف می‌کند. واحدهای مرتبط با این فعالیت علاوه بر پرداخت مبالغی برای استفاده از این منابع، ماهانه باید مبالغی هم به عنوان مالیات پرداخت نمایند.

میزان این نوع مالیات بر استخراج نفت 26٪، فلزات گران قیمت 8٪ و مواد معدنی 3 تا 4 درصد است.

- در زمینه مالیت بر سود، از افراد خارجی شاغل در آذربایجان 10 درصد مالیات اضافه بر سود انتقالی به خارج دریافت می شود.

-  در زمینه مالیات بر درآمدها، درآمد ماهانه کمتر از 1/2 هزار مانات از مالیات معاف است و برای درآمدهای بین 1//2 و 7/2 هزار مانات 12 درصد مالیات تعلق می گیرد و برای درآمدهای بالاتر تا سقف 35 درصد مالیات گرفته می شود.

- برای واردات تجهیزات و وسایط موتوری 15 درصد و تجهیزات صنایع غذایی صفر تا 15 درصد مالیات تعلق می گیرد.

واحد پول کشور آذربایجان

واحد پولی کشور آذربایجان مانات میباشد.  ارزش منات برابر با یورو اتحادیه اروپ می باشد. ارزش مانات به پول ریال ایران حدود 2400 تومان می باشد.

    شما در این صفحه هستید: پول و ارز آذربایجان