تمامی کالاها و خدمات این فروشگاه ، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است .

سرمایه گذاری در گرجستان

کشور: جمهوری گرجستان

پایتخت: تفلیس
وسعت: 69700 کیلومترمربع
جمعیت: 4.6 میلیون نفر سال 2010
زبان رسمی: گرجی
پول رایج: لاری
شهرهای مهم: باتومی، روستاوی و مارنئولی
georgia-1
سرمایه گذاری در گرجستان

دولت گرجستان به صورت جدی در زمینه جذب سرمایه گذاران خارجی اقدام نموده و به همین دلیل کلیهء قوانین مربوط به سرمایه گذاری را بسیار سهل و اسان نموده وحتی تسهیلات بسیار چشمگیر و خوبی را برای سرمایه گزاران در نظر گرفته است به صورتی که اتباع خارجی میتوانند با ثبت یک شرکت با مسئولیت محدود همه نوع املاک و مستقلات را به نام شرکت خود دراورده سند مالکییت دریافت نمایند. البته در زمینه خرید مسکن و اتومبیل نیازی به ثبت شرکت نمیباشد و خریدارهمچون یک شهروند گرجی میتواند از مزایای همچون یک شهروند استفاده نماید به صورتی که کلیه قوانینی که در کشور گرجستان برای یک شهروند صدق میکند همان قوانین برای یک تبعه خارجی نیز صدق مینماید و از وی حمایت میکند فقط در زمینه خرید زمین و اراضی کشاورزی و فعالیتهای اقتصادی نیاز به ثبت شرکت میباشد دولت گرجستان تسهیلات ویژه ای را در زمینه توریست و هتل سازی و کشاورزی و ایجاد گلخانه و ... ارایه میدهد به طوری که در مناطق مختلف مناسب همان فعالیت زمین به صورت نسبتا مجانی ارایه میدهد تا ۲۰ سال معاف از همه مالیاتها البته با شرایط خاصی که در صورت عدم متعهد شدن به شرایط واگذاری انجام نمیگیرد و در صورت کار شکنی یا عمل نکردن به تعهدات املاک واگذار شده بازپس گرفته خواهد شد ، هم اکنون چشم انداز بسیار روشنی برای دوبی دوم یعنی گرجستان وجود دارد و شاید هم اکنون بهترین زمان برای شروع یک فعالت اقتصادی در گرجستان میباشد شاید ۵ یا ۱۰ سال دیگر شرایط امروزی دیگر وجود نداشته باشد شرایطی که بسیارمناسب است برای خرید زمین و اراضی بسیار ارزان و یک شروع خوب در اپتدای کار و شناخته شدن  در قلب قفقاز محلی که پل اسیا و اروپا است زیبا ترین کشور قفقاز یعنی گرجستان.

مزایای سرمایه گذاری در گرجستان

گرجستان به سرمايه گذاري خارجي به عنوان راهبردي براي توسعه ملي مي نگرد و  دولت گرجستان سعي كرده است تا بهترين شرايط را براي سرمايه گذاري خارجي فراهم نمايد. به طوري كه مالكيت خارجي شركتهاي گرجستاني آزاد است و محدوديتي براي مشاركت و سرمايه گذاري خارجي يا سرمايه گذاري مشترك وجود ندارد.

قوانين بانكداري جديد نيز اين امكان را به شركتهاي خارجي مي دهند كه حساب جاري و حساب داراي سوددهي افتتاح نمايند همچنين داراييهاي شخصي سرمايه گذاران خارجي از عوارض واردات و مالياتهاي گمركي معاف مي باشند. اصولاً نگاه گرجستان در تدوين سياست هاي مربوط به ارتقاء سرمايه گذاري در كشور بر محور توسعه كشور شكل گرفته است و از اينروست كه محورهاي زير خطوط اصلي مورد نظر دولت گرجستان را تشكيل مي دهد:

تقويت بخش توليدي كشور جهت پاسخگويي به نيازهاي داخلي بخصوص نيازهاي اساسي مردم گرجستان.

حمايت از فعاليت هاي صادراتي براي نيل به ايجاد اقتصاد متنوع

حمايت از محيط زيست

افزايش كارائي منابع موجود و ارتقاء ظرفيت هاي بخش خصوصي و ايجاد نقشي مناسب براي دولت جهت ايجاد اطمينان لازم در توسعه بخشهاي اقتصادي و ايجاد درآمد واشتغال مورد نظر، به عبارت ديگر نقش دولت گرجستان در اين فرآيند. هماهنگي هاي ساختاري در سيستم اقتصاد كشور و بخصوص تسهيل در فعاليت هاي بخش خصوصي مي باشد.

به طور كلي دولت گرجستان سعي كرده تا با تدوين فعاليت هاي مربوط به سرمايه گذاري ، تهيه و حفاظت ساختارهاي اقتصادي و اجتماعي ، فراهم آوري خدمات اجتماعي مورد نظر،انجام مناسب كاركردهاي دوره انتقالي ، حفظ سرمايه گذاريهاي موجود دولتي كه درآمدهاي اكتسابي از آن بسيار حائز اهميت مي باشد و بالاخره ايجاد اصلاحات در سيستم خدمات رساني عمومي ، شرايط مناسب و جذابي را براي سرمايه گذاران خارجي فراهم نمايد.

مزيت هاي گرجستان در زمينه سرمايه گذاري

دولت گرجستا با فراهم شدن شرايط مناسب قانوني براي سرمايه  گذاران و وجود مزيتهاي زير ، چشم انداز روشني براي سرمايه گذاري خارجي در اين كشور بوجود آورده است :

ثبات سياسي موجود در كشور

وضعيت سوق الجيشي اين كشور در مركز منطقه قفقاز و در مجاورت با روسيه و تركيه

قرارگرفتن در سر راه خط لوله نفتي درياي خزر به اروپا

نقش گرجستان به عنوان دروازه اروپا و آسيا، دسترسي به درياي سياه و وجود منطقه آزاد تجاري بندري

برابري حقوقي سرمايه گذاران خارجي با سرمايه گذاران داخلي و تدوين قوانين لازم جهت سرمايه گذاري خارجي

قوانين مالياتي تسهيل كننده سرمايه گذاري خارجي

اجازه برگشت سود و سرمايه شركتهاي سرمايه گذار در گرجستان به خارج از كشور

نيروي متخصص ارزان و هزينه پائين توليد

قوانین دولت گرجستان در حمایت از سرمایه گذاران

قانون حمايت دولت گرجستان از سرمايه گذاريها

فصل اول : اصول عمومي

ماده يك : اهداف

هدف اين قانون كمك به سرمايه گذاريهاي خارجي و داخلي و فعاليت هاي توليدي است و شرايط مناسب و حقوقي را فراهم نمايد.

ماده دو : حوزه قانون

1- اين قانون شامل سرمايه گذاريهاي خارجي و داخلي است كه در داخل خاك گرجستان

2- بوسيله اين قانون شرايط و امتيازهاي و يژه اي براي سرمايه گذاريهاي مخصوص تعيين مي شود.

3- حقوقي كه از طريق اين قانون وضع مي شود شامل اشخاص حقوقي و حقيقي است .

فصل دوم :

ماده سه : آژانس ملي سرمايه گذاري گرجستان

1- دولت گرجستان حمايت از سرمايه گذاريها را تامين مي كند.

2- آژانس ملي سرمايه گذاري نماينده دولت در امور حمايت از سرمايه گذاري مي باشد .

3- آژانس مي تواند نماينده سرمايه گذار را براي همكاري با ديگر نهادهاي دولتي و اشخاص باشد و در اين راستا بين سرمايه گذار و آژانس قرارداد همكاري منعقد گرديد كه اين قرارداد حقوق و حوزه اختيار طرفين را مشخص مي نمايد .

آژانس ملي به استناد قرارداد به سرمايه گذار كمك مي كند تا سرمايه گذار مجوزهاي لازم را دريافت كرده و ديگر فعاليت ها را انجام دهد.

بابت اين خدمات آژانس يك حق الزحمه اي نيز دريافت مي نمايد و ميزان حق الزحمه هم توسط وزارت اقتصاد تعيين مي گردد .

سرمايه گذاراني كه سرمايه گذاري ويژه اي را انجام دهند از پرداخت حق الزحمه معاف مي شود.

4- با اين حال خود سرمايه گذار مي تواند بصورت مستقيم با نهادهاي و اشخاص ارتباط نيز برقرار نمايد.

ماده چهار : حقوق سرمايه گذار

1-  حقوق سرمايه گذار بدين شرح است :

الف – اسناد لازم و هرگونه مجوز را از آژانس درخواست كند .

ب – از طريق آژانس ، اموال را خريداري نموده و تمام تشريفات مربوطه را انجام دهد .

ج – تمام اطلاعات درخصوص دريافت مجوزها و اسناد و خريد اموال و انجام سرمايه گذاري دريافت نمايد.

د – از تضمين هايي كه قانون وضع كرده است بهره مند شود .

2- نهادهاي اداري به استناد اين قانون موظف به همكاري با آژانس و سرمايه گذار هستند .

فصل سوم : گواهينامه و مجوز ها

ماده پنج : نحوه صدور گواهينامه و مجوز

1- گواهينامه يا مجوز در واقع حق فعاليت هست كه توسط ارگانهاي اداري صادر مي شود تا سرمايه گذار آن را در زمان مشخص انجام دهد پيشاپيش امكان صدور هرگونه مجوز يا گواهينامه وجود دارد بغير از موارد ذيل:

الف – گواهينامه استفاده

ب – مجوز ساخت و ساز

ج – مجوز ساخت و حمل سلاح و تسليحات نظامي

2-  هرشخص مي تواند مجوز اوليه را درخواست نمايد.

3-  درخواست كننده براي دريافت مجوز و يا گواهينامه بايد اسناد لازم را براساس قانون مجوز ، جمع آوري نموده و طرح اوليه و فني را ارائه دهد . اين طرح بايد شامل ميزان سرمايه گذاري ، نوع فعاليت ، تشريح روند تكنولوژي ماشين آلات و تجهيزات كه مورد استفاده قرار مي گيرد ، جدول فعاليت و ديگر مشخصات در آن ذكر شود . سرمايه گذار ظرف 15 اين طرح را مشخص و ارائه دهد.

4-  ارگان اداري هم موظف هست به استناد صدور مجوزها در زمان هاي تعيين شده يك بخشنامه اي را صادر نمايد كه شرايط را براي مجوز سرمايه گذاري خارجي تسهيل نمايد .

5- پس از اينكه سرمايه گذار اسناد لازم براي فعاليت خود به نهاد مربوطه ارائه نمود اين مجوز اجرايي مي شود و خود نهاد اداري باز يك بخشنامه براي اجرايي آن نيز صادر خواهد نمود.

6-  بعداز اينكه مجوز صادر گرديد ديگر امكان تغيير شرايط و يا مجوز توسط صادركننده مجوز بدون هماهنگي با سرمايه گذار وجود ندارد . چنانچه در قوانين نيز اصلاح گردد و به ضرر بدون هماهنگي با سرمايه گذار وجود ندارد . چنانچه در قوانين نيز اصلاح گردد و به ضرر سرمايه گذار شود ، آن قوانين تا 5 سال اجرايي نخواهد شد .

7- نحوه و زمان صدور مجوز و گواهينامه براساس مصوبه دولت تعيين مي شود.

ماده 6 و 7 و 8 فسخ گرديده است .

فصل چهارم : شرايط حمايت از سرمايه گذاري هاي ويژه

ماده 9 : سرمايه گذاري ويژه

-1 سرمايه گذاران در صورت انجام سرمايه گذاري كه ميزان آن بيش از 8 ميليون لاري و بر توسعه اقتصادي كشور تاثير گذار باشد، مي توانند درخواست خود را براي اعلام اين سرمايه گذاري بعنوان سرمايه گذاري ويژه از سوي دولت ارائه نمايند.

-2 دولت گرجستان غير از موارد بند 1 ماده 9 ، سرمايه گذاري هاي انجام شده در مناطق كوهستاني و محروم بميزان 2 ميليون لاري را كه به توسعه اقتصادي اين منطقه كمك كند بعنوان سرمايه گذاري ويژه اعلام مي نمايد.

-3 دولت با صدور مصوبه سرمايه گذاري ويژه را اعلام مي كند.

ماده 10 : نحوه اعلام سرمايه گذاري ويژه

1- سرمايه گذار مي تواند قبل يا بعد از انجام سرمايه گذاري خواستار اعلام سرمايه گذاري ويژه شود .

-2 سرمايه گذار براي اعلام سرمايه گذاري ويژه موظف است درخواست خود را همراه با طرح سرمايه گذاري به دولت ارائه نمايد.

-3 درخواست سرمايه گذار بر اساس تصميم دولت از سوي نهاد هاي ذيربط وزارتخانه ها بررسي خواهد شد و ظرف يك ماه تصميم نهايي اتخاذ مي شود. دولت مي تواند مدت تعيين شده را براي اعلام سرمايه گذاري ويژه تمديد نمايد و در اين خصوص به سرمايه گذار اعلام كند.

-4 در صورت اعلام سرمايه گذاري ويژه از سوي دولت قراردادي بين دولت و سرمايه گذار منعقد مي شود. اين قرارداد شرايط سرمايه گذاري را مشخص مي كند . در صورت موافقت طرفين مي توان قرارداد و طرح سرمايه گذاري تغيير داد.

-5 سرمايه گذار پس از اعلام سرمايه گذاري ويژه از سوي دولت براي تضمين انجام وظايف خود بايد وثيقه بميزان 2 درصد از ارزش سرمايه گذاري يا تضمين بانكي ارائه نمايد.

-6 آژانس ملي نيز موظف است بر انجام سرمايه گذاري ويژه نظارت كرده گزارش مربوطه را به دولت ارائه نمايد. دولت بر اساس گزارش آژانس مي تواند ديگر اقداماتي در راستاي حمايت از سرمايه گذاري انجام دهد.

-7 آژانس  سرمايه گذاري هاي ويژه را ثبت مي كند.

-8 دولت مي تواند روند اعلام سرمايه گذاري ويژه را تشريح كند.

ماده 11 : مسائل مربوط به نظارت دولت بر فعاليت توليد كنندگان در صورت انجام سرمايه گذاري ويژه

-1 سرمايه گذار در صورت انجام سرمايه گذاري ويژه موظف است در خصوص نظارت انجام شده به آژانس اعلام كند. آژانس پس از بررسي موضوع گزارش خود را در خصوص فعاليت توليدكنندگان به دولت ارائه مي كند.

-2 آژانس براي انجام وظايف خود مي تواند اطلاعات لازم را بجز اطلاعات محرمانه از نهاد هاي ذيربط درخواست كند.

ماده 12 : پايان مدت وضعيت سرمايه گذاري ويژه

-1 مدت وضعيت سرمايه گذاري ويژه توسط دولت مشخص مي شود.

-2 در صورتي كه سرمايه گذار نتواند قرارداد سرمايه گذاري ويژه را اجرا نمايد دولت وضعيت سرمايه گذاري ويژه را باطل خواهد ساخت.

-3 ابطال وضعيت سرمايه گذاري ويژه منجر به ابطال اسناد و مجوز هاي صادر شده  نمي شود . اسناد و مجوز هاي قبلي بر اساس مقررات قانوني فسخ مي شود.

-4 در صورت اجراي قرارداد مبلغ تضمين كه بر اساس ماده 10 اين قانون تعيين مي شود به سرمايه گذار عودت مي شود.

-5 در صورت ابطال وضعيت سرمايه گذاري ويژه ، مبلغ پرداخت شده تضمين ، به حساب بودجه دولت واريز مي شود.

ماده 13 اختيارات نهاد هاي عالي دولت

-1 اسناد مربوط به طرح و برنامه ريزي فضاي سبز و مناطق در پايتخت گرجستان در مراكز جمهوري هاي خودمختار در فضاهاي سبز و مناطق حفاظت شده و موافقت دولت تنظيم مي شود .

-2 به استناد قانون ميراث فرهنگي در پايتخت گرجستان و مراكز جمهوري هاي خودمختار منطقه ساخت و ساز توسط رئيس جمهور تعيين مي شود .

-3 به استناد ماده 2 در فضاهاي سبز دهكده باكورياني ، گوداولي و همچنين در منطقه بورجومي واگذاري زمين ها غير از زمين هاي خصوصي  و صدور مجوز براي ساخت و ساز توسط نهادهاي اداري دولت انجام مي پذيرد .

فصل 5 : اصول يا شرايط كلي

ماده 14 : فعاليت سرمايه گذاري قبل از اجراي قانون

هر فردي به منظور استفاده از اين قانون مي تواند به دولت مراجعه كند و از اين قانون استفاده نمايد. تفاوتي درخصوص زمان فعاليت آن سرمايه گذاري نمي كند .

ماده 15 : فسخ شده است .

فصل 6 : جمع بندي

ماده 16 اجراي قانون

1 – اين قانون بغير از بند 2 و 3 ماده 13 از 15 آگوست 2006 اجرايي مي شود .

2 – بند 2 و 3 ماده 13 پس از صدور بخشنامه مربوطه اجرايي خواهد شد .

سرمایه گذاران ایرانی در گرجستان

گرجستان براي سرمايه‌گذاري شركت‌هاي ايراني بسيار سودآور است.

اين كشور داراي گذشته تاريخي پرباري است از سال 1992 حكومت دموكراتيك در گرجستان پايه‌گذاري شد.

گرجستان در قلب قفقاز و بين درياي سياه و خزر قرار گرفته و گرجستان بيش از 12 هزار بناي تاريخي دارد كه 8 بناي آن توسط سازمان ملل به ثبت جهاني رسيده است.

25 درصد از فضاي اين كشور را جنگل و فضاي سبز در برگرفته و سبك زندگي مردم گرجستان اروپايي است.

دو فرودگاه بين‌المللي، راه‌آهن توسعه يافته، خط سريع‌السير و بزرگراه‌هاي سريع و بنادري بزرگ زيرساخت‌هاي خوبي از گرجستان ارائه مي‌دهد.

گرجستان كشوري توسعه يافته می باشد و در سال گذشته اين كشور يازدهمين كشور از نظر سهولت اقتصادي شناخته شده است.

كشاورزي 11 درصد اقتصاد گرجستان را به خود اختصاص داده است. صادرات اين كشور شامل مواد آهني، مس، طلا، سنگ‌هاي گران‌بها و نيز ترانزيت نفت و گاز مي‌باشد.

ماليات و تعرفه پائين تجارت در گرجستان كه روند تجارت در اين كشور را تسهيل كرده، فساد مالي در گذشته از مشكلات عمده دولت بود اما در حال حاضر فساد مالي در حد صفر مي‌باشد.

بانك‌هاي جهاني معتبري در گرجستان مشغول به كار بوده و نيز نيروي كار باسواد و فعال در اين كشور آماده كار مي‌باشد كه همه اين موارد زمينه مناسبي را براي حضور تجار ايراني فراهم كرده است.

منابع آبي عظيمي در گرجستان وجود دارد كه تنها 18 درصد از آن به بهره‌برداري رسيده است. گرجستان طي اين سال‌ها شاهد سرمايه‌گذاري بالايي بوده است.

امارات، هند، تركيه، آذربايجان و ايران از جمله سرمايه‌گذاران در گرجستان هستند. منطقه آزاد پوتي براي شركت‌هاي ايراني بسيار سودآور است.

سهولتي كه در اين منطقه براي سرمايه‌گذاري و تجارت وجود دارد و همچنين نزديكي به بازار غرب، سرمايه‌گذاري در اين منطقه را براي شركت‌هاي ايراني بسيار سودآور مي‌كند.

    شما در این صفحه هستید: سرمایه گذاری گرجستان