تمامی کالاها و خدمات این فروشگاه ، حسب مورد دارای مجوزهای لازم از مراجع مربوطه می باشند و فعالیت های این سایت تابع قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران است .

مسافرت با اتوبوس

کشور: جمهوری گرجستان

پایتخت: تفلیس
وسعت: 69700 کیلومترمربع
جمعیت: 4.6 میلیون نفر سال 2010
زبان رسمی: گرجی
پول رایج: لاری
شهرهای مهم: باتومی، روستاوی و مارنئولی
georgia-1
سفر با اتوبوس به باتومی

مسير حركت تور زميني تهران باتومي 

براي يك مسافرت زميني از تهران به باتومي راه هاي مختلفي وجود دارد. من پس از سالها تجربه مسير زير را براي تورهاي زميني گرجستان پيشنهاد ميكنم.مسير رفت  و برگشت متفاوت انتخاب شده است تا تنوع بيشتري براي گردشگران ايجاد شود. زمان مناسب براي حركت هم چه هنگام رفت و چه هنگام برگشت طبق اين برنامه ساعات اوليه صبح مي باشد.

مسیر رفت اتوبوس به گرجستان

پس از خلاصي از شهر پر آلوده  تهران وارد آزادراه تهران تبريز مي شويم و با عبور از شهر زيباي تبريز بسوي پايانه مرزي بازرگان مي رويم. با انجام تشريفات مرزي وارد خاك تركيه مي شويم. نخستين شهر تركيه بعد از مرز بايزيد است كه تركها آن را دوغوبايزيد مي نامند. اين شهر هتل رستوراني بنام ارتور دارد كه معمولن محل توقف اتوبوسهاي ايراني است. كاركنان اين رستوران زبان فارسي را مي فهمند. پس از صرف شام در اين رستوران بسوي جاده ايقدير مي رويم و راهي اين شهر مي شويم. شهر ايقدير مركز استان ايغدير و گرم ترين شهر در شرق تركيه است. استان ايقدير منطقه حساسي است زيرا  با سه كشور ايران، آذربايجان و ارمنستان هم مرز است، كوههاي ارارات تركيه در اين استان قرار دارند و رود آراز (ارس) نيز ازآنجا عبور مي كنداغلب ساكنان اين شهر كرد هستند و بخشي نيز آذري مي باشند.  در طول اين مسير چند ايست بازرسي را پشت سر مي گذاريم. بعد از ايقدير بطرف كارس مي رويم با عبور از شهر كارس بطرف جاده اردهان مي رويم و سپس در دوراهي كه نزديك اردهان قرار دارد بسوي شهر پسف    حركت مي كنيم.گرچه شهر پسف در مسير عبور ما تا مرز گرجستان قرار ندارد اما چند كيلومتري راه خود را دور مي كنيم و به داخل پسف مي رويم.اگر همه چيز طبق روال پيش رفته باشد صبح بسيار زود وارد پسف مي شويم. اشكالي ندارد چون مردم اين منطقه بسيار سحرخيز هستند.مدتي را در يكي از كافه هاي اين شهر به استراحت و صرف صبحانه مي گذرانيم. سپس راهي مرز تركيه با گرجستان مي شويم.كه تا اين شهر مسافت چنداني ندارد. خوشبختانه اين پايانه مرزي بسيار خلوت است و معمولا” معطي زيادي ندارد. با انجام تشريفات مرزي وارد كشور گرجستان مي شويم.مناطقي كه در بدو ورود ما به گرجستان قرار مي گيرند يكي از دور افتاده ترين  مناطق گرجستان محسوب مي شوند اما از نظر طبيعي مناطق بكري محسوب مي شوند و طبيعت بسيار زيبايي دارند. از داخل چند روستا و ومنطقه مسكوني عبور مي كنيم و از طبيعت آنها لذت مي بريم.بزرگترين روستا در سرراهمان واله نام دارد كه پس از عبور از آن دقايقي بعد وارد شهر آخالتسيخه مي شويم. آخالتسيخه شهر قديمي كوچكي است با جمعيت حدود 50 هزار نفر كه اغلب ساكنين آن از ارامنه هستند.هنوز بيش از چهارصد كيلومتر راه  تا مقصد داريم. بعد از آخالتسيخه شهر برجمي در سر راه ما قرار دارد كه شهر كوچك و بسيار زيبايي است كه آب معدني آن به دنيا صادر مي شود و از اين لحاظ شهرت دارد. شهر ديگري كه بايد از آن عبور كنيم خاشوري نام دارد. اين شهر در مسير عبور جاده تفليس به درياي سياه قرار گرفته است. با عبور از خاشوري بطرف كوتايسي مي رويم. كوتائيسي دومين شهر پرجمعيت گرجستان و  شهر صنعتي اين كشور است. از داخل شهر كوتايسي هم عبور مي كنيم و بسوي درياي سياه حركت مي نماييم. حدود 60 كيلومتر از مسير عبور ما جاده ساحلي در كنار درياي سياه است كه در اغلب نقاط اين مسير  چشم انداز درياي سياه را مي توان ديد. بعد از ظهر وارد باتومي مي شويم. با كوله باري از درس و تجربه كه البته مسافران هوايي از آن بي بهره بوده اند.

مسیر برگشت اتوبوس از گرجستان

بطرف سارپي مي رويم كه 16 كيلومترتا  باتومي  فاصله دارد. اينجا مهمترين پايانه مرزي بين گرجستان و تركيه قرار گرفته است و مرزي شلوغ و پرتردد محسوب مي شود. اشكالي ندارد ما چون داريم از گرجستان خارج مي شويم تشريفات چنداني نداريم. كشور تركيه هم كه از ما ويزا نمي خواهد پس كنترل ويزا ندارد. بعد از ورود به خاك تركيه بيش از دويست كيلومتر جاده ساحلي در پيش داريم تا به شهر بندري ترابزون در تركيه برسيم. در ترابزون يك ساعتي توقف خواهيم داشت تا هم ناهاري بخورم و هم از مراكز خريد آن بازديد كنيم.چون موقع برگشت به ايران است خيلي ها ممكن است بخواهند سوغاتي بخرند. از ترابزون بسوي شهر ارزوروم  مي رويم و از آنجا به دوغوبايزد. توقف شامگاهي ما در دوغوبايزيد آخرين توقف تا رسيدن به مرز ايران و تركيه است. پس از عبور از پايانه مرزي بازرگان بسمت تبريز مي رويم و با عبور از اين شهر از طريق آزاد راه به تهران مي آييم.

سفر زمینی به تفلیس

راهنمای سفر به شهر تفلیس  

برای سفر به گرجستان از طریق مسافرت زمینی بهترین و کوتاهترین مسیر عبور از خاک ترکیه هست.

اگر از تهران تشریف میارید حدودا 900 کیلومتر را تا رسیدن به مرز بازرگان در پیش خواهید داشت.

و بهتر شب رو در مهمانسرای جهانگردی ماکو و یا مسافر خانه های ارزان قیمت بازرگان سرکنید و با تجدید قوا مسیر بازرگان تا گرجستان رو در روز بعد طی کنید. جهت رسیدن به بازرگان با مبدا تهران باید به مسیر قزوین - زنجان - تبریز - ماکو - بازرگان رو انتخاب کنید و در روز دوم پس از پرداخت عوارض 12 هزار تومنی در گمرک و ورود به خاک ترکیه به سمت اولین شهر کوچک این مسیر یعنی دوبایزید حرکت کنید پس از اون به سمت ایقدیر و سپس کارس طی مسیر کنید و از کارس به سمت اردهان ادامه بدید و بدون وارد شدن به شهر اردهان به سمت هاناک و دامال و شهر کوچک پوسوف و سپس شهر مرزی ترک گزو برونید که این یعنی  رسیدن به مرز ترکیه و گرجستان . کل این مسیر رو اگه درست طی کنید و به تابلو ها توجه کافی داشته باشید 380 کیلومتر خواهد بود . پس از انجام تشریفات گمرکی و ورود به خاک گرجستان به اولین شهری که میرسید شهر مرزی واله خواهد بود . ادامه مسیر تا تفلیس عبارت خواهد بود از akhaltsikhe سپس شهر زیبا و جنگلی برجمی که آب معدنی گاز دارش معروفه   از اونجا به سمت خاشوری و از خاشوری به سمت گوری یعنی زادگاه استالین حرکت کنید و از اونجا وارد اتوبان میشد و نهایتا با طی مسیر مستقیم به تفلیس خواهید رسید. کل این مسیر در حدود 220 کیلومتر خواهد بود . این مسیر برای کسانی مناسبه که مقصدشون در وهله اول تفلیس باشه.

    شما در این صفحه هستید: مسافرت با اتوبوس